V wyjazd 2007IV wyjazd 2006III wyjazd 2005II wyjazd 2005I wyjazd 2004GALERIANASZA GALERIANAPISALI O NASKRESOWIACYKLASZTORSTRONA SZKOŁYLINKIMULTIMEDIADAWNY ZBARAŻVARIANagrobek Danusi

TOP LISTA KRESYKRESY WSCHODNIE

STRONA GŁÓWNAFUNDACJA LONGINUSHISTORIA CMENTARZAKONTAKTKSIĘGA GOŚCIKRESY

czerwiec 2005r.

Łańcut. Uczniowie z Liceum Wojskowego w Łańcucie wrócili ze Zbaraża na Ukrainie, gdzie porządkowali teren polskiego cmentarza. To kolejny etap akcji "Na ratunek"

Cmentarz w Zbarażu jest zarośnięty drzewami i krzewami. Ma 4 hektary powierzchni. Po raz pierwszy roślinność karczowano tam w ubiegłym roku. Kilka dni temu ze Zbaraża wróciło 46 uczniów Liceum Wojskowego, którzy pracowali na cmentarzu. Zajmowali się tam inwentaryzowaniem grobowców i wykonywali topografię tego terenu. Zrobiono też dokumentację fotograficzną i video. - Parafialny cmentarz od II wojny światowej nie był sprzątany - mówi Janusz Kwolek, wicedyrektor Liceum Wojskowego w Łańcucie, - Dotąd uporządkowaliśmy około 1,5 hektara tego terenu. W sumie oczyściliśmy 412 nagrobków, czyli jedną trzecią grobów. Dzięki temu na cmentarzy nie pasą się już krowy i kozy.      Dyrekcja szkoły i uczniowie odpowiedzieli na apel tamtejszego księdza proboszcza oraz parafian. Planują jeszcze ogrodzić tę historyczną nekropolię. Z tym są jednak problemy. Brakuje bowiem pieniędzy. Dlatego też postanowiono interweniować u polskich władz różnych szczebli o pomoc finansową. Sami uczniowie do Zbaraża jeżdżą dzięki składkom pieniężnym oraz sponsorom. Nie muszą natomiast płacić za noclegi. Mają bowiem zapewnione zakwaterowanie w bursie.

and

 

Stroną administruje Fundacja Longinus